Mechanizmy ...Procesy ...Przemiany ...
Blog > Komentarze do wpisu

Wspolczucie=milosc do siebie...

 

 

...to wolnosc od  tego, ze nie musisz naprawiac swiata...
(taka specyficzna relacja ja i swiat )

 

wspolczucie to zrozumienie, ze nikogo nie trzeba na sile obdarowywac...wspolczucie
to uszanowanie wlasnego egoizmu...

 

wspolczucie to milosc do siebie...K. środa, 22 października 2014, po30stce

Polecane wpisy

Komentarze
2014/10/23 09:50:28
Chcialam napisac:"nie zgadzam sie z tym", jednak to tez nie tak. Uwazam ze slowo wspolczucie znaczy: wspolodczuwanie. Jesli mamy wspolodczuwac cokolwiek, dobrze, jesli siebie samych kochamy (tego na pewno dopiero sie ucze). Jednak nie zgodze sie, ze wspolczucie to tylko to co napisalas w poscie. To slowo jest bardzo pojemne, miesci w sobie wiele uczuc i odcieni uczuc. Oprocz siebie mozna widziec jak najbardziej innych. Ty zauwazylas po prostu co jest fundamentem wspolczucia. G.
-
2014/10/23 13:35:15
To tylko takie moje wczorajsze mysli ulotne. Chyba nie mialam na mysli empatii piszac o wspolczuciu. Bo wspolodczuwajac mozna siebie zatracic, w tym czuciu kogos innego i jego swiata. A to np wg Gestalt nazwywane jest negatywna konfluencja. Wstawie def:
Konfluencja uzależnienie może przybierać formę pozytywną i negatywną.

Uzależnienie pozytywne (konfluencja pozytywna) jest wtedy, kiedy obie osoby robią wszystko razem, ale obie czerpią z tego radość, satysfakcję.

Np. dwie koleżanki, które robią wszystko razem; piłkarz, którzy uzależnia się od swojej drużyny, a ona od niego grają mecze, ale wszyscy czerpią z tego radość.

Uzależnienie negatywne (konfluencja negatywna) jest wtedy, kiedy jedna osoba robi coś dla drugiej mimo, że jej samej to nie sprawia radości; kiedy poświęca się dla drugiej osoby w imię jakiejś idei np. małżeństwa, przyjaźni, pracy.

Np. Kiedy żona chodzi z mężem na mecze piłki nożnej, mimo iż ich nienawidzi, a mąż chodzi z żoną na zakupy mimo, iż tego nie cierpi.
Kiedy głosuję tak jak mój szef, a chcę przeciwnie; kiedy ubieram się tak jak inni.

Wiecej rozwijamysie.blogspot.de/2014/04/struktura-kontaktu.html


-
2014/10/23 14:14:11
Jednak slowo uzaleznienie nie bardzo pasuje do tej konfluencji, nie wiem czemu tak zostalo to polaczone wg tej Pani. K.
-
2014/10/23 18:43:48
Hm...dzieki za definicje, dobrze ja poznac...uzaleznienie moze pasowac gdy w gre wchodzi DDA...czuje ze teraz ten kierunek musze przerobic az do szpiku kosci...G.